Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Płaca ze zlecenia niekoniecznie w tym samym miesiącu, co praca

14 września 2017 | Praca i ZUS | Marek Rotkiewicz

ROZLICZENIA | Przy umowie zlecenia zawartej na dłużej niż miesiąc, zleceniobiorca musi otrzymywać wynagrodzenie w minimalnej części co najmniej raz w miesiącu. Może to być jednak miesiąc następny po tym, w którym wykonywał pracę. Marek Rotkiewicz

- Zawieramy kilkumiesięczne umowy zlecenia. Miesięczne wynagrodzenie zdecydowanie przekracza kwotę wynikającą z przemnożenia godzin przez stawkę minimalną. Czytałem, że wynagrodzenie z takiej umowy musi być wypłacane co miesiąc (to zawsze robimy), ale w miesiącu, którego dotyczy. Czy rzeczywiście przepisy na to wskazują? – pyta czytelnik.

Przepisy o minimalnym wynagrodzeniu narzucają wypłatę wynagrodzenia wynikającego ze stawki minimalnej (a więc niekoniecznie całej należnej kwoty za usługi) co najmniej raz w miesiącu, gdy umowa jest zawierana na okres dłuższy niż miesięczny. Pojawiła się interpretacja Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazująca, że oznacza to konieczność płatności dokonanej w każdym miesiącu (np. za wrzesień we wrześniu). Powszechnie podejście to jest jednak krytykowane jako niewynikające z przepisów i kompletnie nierealne w praktyce. Zgodnie z art. 744 k. c., w razie odpłatnego zlecenia wynagrodzenie należy się przyjmującemu dopiero po wykonaniu zlecenia, chyba że co innego wynika z umowy lub z przepisów szczególnych. Tu pojawia się obecnie ustawa o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, która dzieli zlecenia (oraz umowy dotyczące świadczenia usług, do których stosujemy przepisy o zleceniu) na dwie grupy:

- zawarte na okres nie dłuższy niż miesiąc,

- zawarte na okres przekraczający miesiąc.

Umowy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10852

Wydanie: 10852

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament